Мит 1: Жестовият език не е ИСТИНСКИ език.
Всъщност, жестовият език е просто РАЗЛИЧЕН език, както ще ви обясни актрисата от „Без звук” (A Quiet Place) Милисънт Саймъндс. Той е пълноправен език, със своя граматика, синтаксис и структура.
Mит 2: Жестовият език ще попречи на възможностите на глухото дете да научи английски език.
Фондацията на Найл ди Марко насърчава и помага на децата да се научат да четат и да пишат. Дори жестовият език, бидейки визуално средство за разяснение, спомага по-лесното усвояване на езика.
Мит 3: Жестовият език ще навреди на говорните възможности на глухото дете.
А Марли Матлийн доволно добре крещи, когато се представя :) Всъщност, това идва да подскаже, че говорните възможности на човек без слух не се влияят от това дали ползва жестов език или не. Всички, дори родените без слух, могат да говорят. И жестовият език в никакъв случай не пречи на развитието на говорните възможности, нито ги спира. Разбира се, в среди, където гласът не се чува от събеседника, той няма нужда да се използва. Но билингвизмът е предимство, за да те разбират и тези, които чуват естествено. Ранното запознаване с езика на знаците действително подпомага изговора.
Мит 4: Родителят трябва да владее езика на знаците, за да може да учи на него детето си.
Родителите, както и техните деца, могат да изучават жестовия език ЗАЕДНО.
Мит 5: Жестовият език е САМО за глухи хора.
Всъщност жестов език може да научи всеки, който пожелае. Достъпен е за хора от всички възрасти, заучава се лесно и дори е забавно. Все пак е средство да се разбереш с някой, който не чува, но това в никакъв случай не означава, че жестовият език е единствено за хората без слух. В много отношения той дори е полезен, когато е необходимо да се предаде съобщение, без да се вдига шум или когато говорещият физически не е в състояние да съобщи каквото и да е по друг начин.
Всеки може да научи жестовият език, а освен всичко останало, той дава на притежателя му предимството да отвори себе си за нещо ново. И да общува с милиони други хора по света, отвъд езиковите бариери.
Христина Чопарова
Изображение: Nyle DiMarco Foundation